Søndagsåpent i desember var med visse forbehold. Det er skammelig å leve i et samfunn der det er forbudt å holde butikker åpent på søndager.
Det er verdt å minne om at et forbud er alvorlige saker. Et forbud innebærer at det som venter deg hvis du bryter forbudet, er politi, rettssak og dom. Det kan vente et bot. Eiendom kan konfiskeres. Du kan havne i fengsel. Enkeltmennesker og bedrifter vet dette. Av den grunn unnlater de å bryte loven. Det er imidlertid viktig å vite at dette er det som det handler om. De unnlater derfor å bryte lovene.
Et feilaktig forbud innebærer et overgrep mot et uskyldig menneske.

Det er i denne sammenhengen vi må se det fullstendig meningsløse forbudet mot å selge varer til mennesker på søndager. Denne søndagen når dette skrives, planla jeg litt innkjøp, siden det gis litt kompensasjon i desember. Det var imidlertid stengt.
Alle butikkene åpnet kl. 14 og stengte kl. 20. Lydige overfor myndighetenes reguleringer og forbud. Jeg var ute tidligere på dagen.
Vi lever i et lukket samfunn. Stengte grenser. Stengte butikker. Ola Dunk langt inni skogen.
Gi meg frihet!


