Kommentar

Politiet mangler dømmekraft

Vi kan ikke stole på at politiet prioriterer riktig. Det er litt trist. Politiet har nemlig en viktig jobb. De skal sørge for at mennesker ikke blir utsatt for kriminelle handlinger og at de som gjør slike handlinger blir stilt for retten. Heldigvis har de færreste av oss en frykt for politiet.

Unntak finnes. Politiets kamp mot narkotika er en skandale. Det er faktisk umoralsk å arbeide i narkotikapolitiet. De forfølger mennesker som ikke gjør noe galt, utover å bryte en krenkende lov.

Det er imidlertid en annen sak som får meg til å skrive denne saken.

For en stund siden kom jeg over denne avisartikkelen. Den handler om fyll og bråk i forbindelse med 1. mai. Det som jeg reagerte på er denne setningen:

«Politiet opplyser at de har økt fokus på utesteder som bryter alkohol- og serveringsloven.»

Det de prioriterer er altså å hindre utesteder i å frivillig selge varer til mennesker som frivillig ønsker å kjøpe disse varene. Det er skammelig. Politiet bør prioritere voldssaker, innbrudd, ran og andre krenkelser av mennesker og deres eiendom.

Jeg stiller av og til folk varianter av følgende spørsmål: «Hvis det blir innbrudd i hjemmet ditt, tror du politiet prioriterer saken og fanger de skyldige, eller tror du saken blir henlagt?» Svaret viser tilnærmet alltid at de ikke har tillit til at politiet klarer å utføre slike oppgaver.

Det er litt pinlig på politiets vegne.

Det er imidlertid forståelig. La oss anta at det blir mer kriminalitet av den typen som folk ønsker at politiet skal bekjempe. Hva skjer da? Det kommer da store rop om mer penger til politiet. Jo dårligere jobb politiet gjør, jo mer penger får de. Slik er det med offentlige monopoler på viktige oppgaver.

Inntil politiet prioriterer riktig, og dropper uviktige ting som ikke krenker andre mennesker, bør politiet få mindre penger. De har jo tydeligvis nok ressurser til å prioritere uviktige ting som å hindre mennesker i å selge og kjøpe alkohol.

Mest lest