Kommentar

Løsningen er personlig ansvar

Ryanair vil ha moralisme på europeiske flyplasser. Bakgrunnen er at de sliter med fulle passasjerer. De vil derfor at det kun skal være tillatt med to alkoholenheter på flyplasser.

Jeg er enig i at fulle flypassasjerer ikke særlig sjarmerende, og noen er betydelig verre enn usjarmerende. Dette er et problem, og jeg personlig unngår flyreiser der passasjerer får fri tilgang til alkohol uten betaling. Jeg vil ikke «subsidiere» andre menneskers alkoholforbruk. Dette er et personlig valg, og flyselskaper bør selvsagt få skjenke fritt, så kan vi som potensielle kunder ta hensyn til dette i valg av selskap.

Det Ryanair prøver på er imidlertid å velte ansvaret for fylla over på noen andre. Flyplassene skal ta jobben med å hindre fyll. I samme slengen innføres moralisme overfor alle dem som for eksempel er på flyplassen i timevis, drikker mer enn to pils og oppfører seg bra.

Et praktisk problem er selvsagt at drikkingen av medbragt vil eksplodere. Jeg kan se for meg menn i dress og kvinner i kjole på toalettet med en diskre brun papirpose med noe attåt.

Hovedproblemet er derimot noe helt annet. Det fratar mennesker ansvaret for egne handlinger. Oppfører man seg slik at flyet må omdirigeres slik som Ryanair viser til og som kostet dem 15 000 euro i et tilfelle, bør passasjeren ta hele regningen. Det inkluderer tap av tid for passasjerene.

Mister jeg et døgn av ferien min, bør jeg kompenseres for 24 timer, med fratrekk på 9 timer søvn, med en timelønn på la oss si 500 kr, altså 7500 kr. Ganget opp med 186 passasjerer på et Norwegianfly, så blir det en kostnad på omtrent 1,4 millioner kr. Betydelig mer enn det som Ryanair beskriver som sitt tap. Vi passasjerer lider nemlig også personlig tap, og det regner ikke Ryanair inn.

Detaljene ovenfor er selvsagt bare en prinsipiell tommelfingerregel, detaljene bør selvsagt være annerledes. Det prinsipielle er imidlertid det viktige. Ansvaret – og konsekvensene – bør legges der det hører hjemme. Mennesker har personlig ansvar for sin oppførsel. Hvis det er slik at man ikke kan oppføre seg når man drikker, så bør man droppe enten drikking eller flyreiser.

Mest lest

Arrangementer