Kommentar

Gledelig frihandelsavtale

Små skritt i riktig retning er viktig i en verden der proteksjonismens mørke skyer truer. EU og India har inngått en ny frihandelsavtale som inkluderer 2 milliarder mennesker.

En rekke tollsatser senkes eller fjernes på varer solgt til India. Det er gledelig. Det beste vil selvsagt være dersom samtlige toller og handelsreduksjoner mellom alle land i verden fjernes. Frihandel er et tegn på sivilisasjon. Vi ønsker en verden der alle menneske, uavhengig av kultur, religion, nasjonalitet eller andre forhold, kan handle helt fritt med hverandre. Det gir en verden med toleranse, velstand og gjensidig avhengighet og forståelse mellom mennesker. De som man handler med er ikke ens fiender. De er noen som gir en noe av verdi. Slikt er verdifullt.

Det er alt for mange som fanges inn av tanken om at handel er et nullsumspill der noen vinner og taper. Det verste og mest skadelige eksempel er USAs president som er analfabet på området og i tillegg oppfører seg som et fornærmet barn. Dessverre påvirker slike holdninger også andre mennesker. Det er ikke slik at de fleste studerer økonomi og lærer hvor bra frihandel er, og hvorfor. De følger lederen for flokken og tror mer eller mindre ukritisk på det som de blir fortalt. Slik sett er skaden som Trump forårsaker enormt stor og viktig. Det er tankevekkende at republikanere i USA er betydelig mer mot markedsøkonomi når det gjelder handel enn demokratene. Det viser hvordan høyre-venstre-aksen er meningsløs når det gjelder mange viktige spørsmål.

Det er mye galt i EU, men her har de faktisk gjort noe positivt. Vi får håpe at dette fører til betydelig mer handel og kan stimulere ytterligere reduksjon av tollsatser mellom ulike land.

Mest lest

Arrangementer

  • Ingen arrangementer