Kommentar

Mer markedsøkonomi hos demokratene enn hos republikanerne?

Det eksisterer en fordom om at siden republikanerne er høyresiden, så er de ikke så økonomisk venstrevridde som demokratene. Det er i liten grad tilfelle. Et godt eksempel er synet på frihandel som er en viktig del av økonomisk frihet, og dermed av en markedsøkonomi.

Dette blir godt dokumentert i en artikkel på Substack fra Jan Arild Snoen. Den viser blant annet hvor mye større grad demokratene støtter frihandel enn det republikanerne gjør. Jeg kopierer et par bilder fra denne for å vise det.

Hele 74% av demokratene støtter global frihandel, og bare 13% støtter selvberging. Hos republikanerne derimot er det kun 34% som støtter global frihandel, mens 51% støtter selvberging. Velkommen til Albania under den kalde krigen.

Forskjellen er viktig, og den river beina under de som av økonomiske årsaker støtter republikanerne. Tabellene under viser at bilder har vært ganske stabilt helt siden 2018, med øket støtte til frihet i det siste hos demokrater og uavhengige. Dette er sannsynligvis en respons på Trumps håpløse proteksjonisme siden han ble president på ny.

Det er viktig at frihetstilhengere kvitter seg med sin automatiske støtte til høyresiden kontra venstresiden. De er ikke åpenbart at de er bedre økonomisk, selv om det finnes eksempler på god retorikk. Husk bare hvordan Høyre og Fremskrittspartiet økte offentlige utgifter da de satt i regjering. På kjøpet får man i tillegg nasjonalkonservative og sosialkonservafive holdninger som står langt unna hva liberalere støtter.

For øvrig bør du abonnere på Substacken til Snoen, og gjerne også betale et støtteabonnement. Man bør støtte gode tiltak.

Mest lest